|
|
|
|
Окамењени зуб времена
То видимо из процеса који владају приликом њихове деградације, конзервације, извођења, а и настанка самихматеријала који се примјењују. Овде ћемо обрадити процес корозије камена, отапања угљеном киселином, реакцију познату под именом зуб времена и реакцију поновног таложења камена, скамењивања: цементирања код пешчара, консолидације земље код сиге, растом сталактита Процес је веома чест у природи и љепи примјери су рељефи крашких стјена, пећински накит, бања Памукале, корали, шкољке, фосили разне врсте стјена итд, а лоши су камен у жучи, кућанским апаратима, и скамењена прљавштина на површини фасаде или скулптуре... Овде се нећемо бавити свим овим, него ћемо покушати истражити могућности примјене процеса окамењавања у конзервацији у сврху консолидације као и испитати могућности модификације рецептура за справљање кречног малтера (обогаћивање гашеног креча с угљен диоксидом односно угљеном киселином, те оптимално отапање агрегата у раствору угљичне киселине), те примјену таквог малтера као подлоге за фреско сликарство или надоградњу камена и зидање. Није занемарива идеја коришћења овог процеса у производњи грађевинског материјала и градњи. Окамењивање земље, чију исплативост треба испитати са економског и еколошког аспекта, будући да један молекул у окамењавању долази из угљен диоксида, чија је емисија један од највећих проблема се узме у обзир да се приликом актуелних начина производње грађевинског материјала користи висока температура.
Није много боља ситуација са фреско сликарством које не оствари овај камени филм него остане тониран малтер. Исти процес је консолидовао и малтер тако да на неким старим грђевинама види се да су камени блокови срасли. Вреди поменути и фосиле који су хиљадама година сачували облике биљног и животињског свјета. Развојем и примјеном ове технологије очуван би био прицип једнакости материјала, када је ријеч о стјенама које су и настале тим процесом.
CaCO3+H2CO3= Ca(HCO3)2 отапање -корозија камена и настаје нестабила отопина камена са формулом Ca(HCO3)2 (калцијум бикарбонат)
Када користимо нестабилну отопину Ca(HCO3)2 користимо процес у којем настају стјене, сталактити корали, процес који је на старим грађевинама изазивао срастање камена, штитимо фреску а материјал нам је у течном стању те можемо да га користимо и као везиво и консолидант у конзервацији фреске. |
![]() |
|